Masterpiece IBC June 2019

  • Solo Competitors: Ang Jing Wen, Edrea Lim, Bianca Van Houwelingen, Clarissa Tan, Melody Lock, Han Yijia
  • Junior A Finalist: Ang Jing Wen
  • Junior B Finalists: Edrea Lim, Clarissa Tan
  • TGPIBC Summer Session 100% Scholarship: Melody Lock (Lilac Fairy)
  • Senior A1 Ballet 3rd Place: Han Yijia (Paquita)
  • Junior B Group: 3rd Place (Equilibrium)

International Ballet Grand Prix Singapore June 2019

  • Competitors: Clarissa Tan, Melody Lock, Han Yijia
  • Finalists: Melody Lock, Han Yijia
  • Encouragement Award: Han Yijia

Ena Ballet School Summer Intensive Workshop 2019

  • 15 of our students completed the Summer Intensive Workshop at Ena Ballet School in Nara, Japan

Get The Beat Bangkok June 2019

  • SOLO (6&U BALLET): 1st Place: NG YI FANG CHLOE (Chinese Dance)
  • SOLO (10&U BALLET): Competitors: ANG JING WEN, BIANCA VAN HOUWELINGEN
  • SOLO (10&U BALLET): 2nd Place: EDREA LIM YUQI (Giselle)
  • SOLO (11&U BALLET): Competitors: EDREA LIM YUQI, SHANE TAY
  • SOLO (12&U BALLET): 4th Place: CLARISSA TAN TIEN EN (Le Coirsaire)
  • SOLO (13&U BALLET): Competitors: CLARISSA TAN TIEN EN, HAN YIJIA
  • SOLO (14&U BALLET): Competitors: MELODY LOCK KE-ER
  • SOLO (14&U BALLET): 3rd Place: ELIZABETH KWAN YU-MIN (Paquita)
  • SOLO (10&U CONTEMPORARY): 1st Place: BIANCA VAN HOUWELINGEN (The Twisted Doll)
  • DUO/TRIO (6&U ANY OTHER STYLE): 1st Place: SAGE TAY, LUCIA ARACIL, SHANIA SIM YINGXIN (Tarantella)
  • DUO/TRIO (14&U ANY OTHER STYLE): 3rd Place: HAN YIJIA, MELODY LOCK KE-ER
  • DUO/TRIO (14&U LYRICAL/CONTEMPORARY): 2nd Place: HAN YIJIA, MELODY LOCK KE-ER, ELIZABETH KWAN YU-MIN
  • GROUP (12&U CLASSICAL): 3rd Place: FIRSTPOINTE (Equilibrium)

Asian Grand Prix Singapore April 2019

  • Competitors: Edrea Lim, Clarissa Tan, Melody Lock, Han Yijia

RAD Exams April 2019

  • 100% Distinctions & Merits

POISE 2018

  • We staged our inaugural full house ballet and contemporary dance production

Direct School Admissions 2018

  • Successful DSA to SOTA: Clarissa Tan

RAD Vocational Exams September 2018

  • 100% Distinctions

Masterpiece IBC June 2018

  • Junior A Finalist: Edrea Lim (Princess Florine)
  • Junior B Finalist & Winner of  Taiwan Grand Prix IBC Scholarship: Clarissa Tan (Giselle)
  • Senior B Finalist: Elyn See (Gamzatti/Who Am I)

Get The Beat Singapore June 2018

  • Open Solo 4&U:
    1st Place & Mini Champ Qualifier: Chloe Ng (Nutcracker Chinese Dance)
  • Ballet Solo 9&U:
    Competitors: Ang Jing Wen, Bianca Van Houwelingen, Edrea Lim
  • Ballet Solo 10&U:
    Competitors: Ang Jing Wen, Bianca Van Houwelingen
    4th Place: Edrea Lim
  • Ballet Solo 11&U:
    Competitor: Eliza Ohng
    4th Place: Edrea Lim
    5th Place: Clarissa Tan
  • Ballet Solo 12&U:
    Competitors: Erika Siow, Clarissa Tan
    2nd Place: Han Yijia
  • Ballet Solo 13&U:
    Competitors: Georgina Uden, Clarissa Tan, Han Yijia
    3rd Place: Melody Lock
  • Demi Character Solo 14&U:
    5th Place: Georgina Uden
  • Ballet Solo 14&U:
    4th Place & Teen Top 5 Gala Performer: Melody Lock (Lilac Fairy)
    5th Place: Han Yijia
  • Ballet Solo 15-19yrs:
    5th Place: Elyn See
  • Contemporary Solo 15-19yrs:
    2nd Place: Elyn See
  • Student Choreography Solo 15-19yrs:
    4th Place: Elyn See
  • Small Group (Open Contemporary)
    1st Place & Gala Performer: Firstpointe (Not All is Black and White)
  • Small Group (15&U Contemporary)
    5th Place: Firstpointe (Lost and Found)
  • Duo/Trio (6&U Any Other Style)
    4th Place: Lucia Aracil/Sage Tay/Shania Sim (Tarantella)
  • Group (12&U Classical or Demi-Character)
    3rd place: Firstpointe (Back to School)

Dance Prix Indonesia April 2017

  • Participation

RAD Exams April 2018

  • 100% Distinctions & Merits

Get The Beat Kuala Lumpur December 2017

  • Ballet Solo 12&U:
    2nd Place: Melody Lock (Lilac Fairy)
  • Ballet Solo 12&U:
    3rd Place: Han Yijia (Paquita)
  • Ballet Solo 14&U:
    4th Place: Georgina Uden (Coppelia)
  • Contemporary Duo 15+:
    1st Place: Loi Ly Shan/Samantha Lim (Unheard Voices)

Direct School Admissions 2017

  • Successful DSA to SOTA and NJC: Melody Lock & Han Yijia

Get The Beat Asia Finals November 2017

  • Ballet Group 10&U: 1st Place (Back To School)
  • Junior Group Championship Gala: 1st Runner Up (Back To School)

Hong Kong Challenge Cup July 2017

  • The Most Outstanding Troupe Award: Junior Category (Candy Canes)
  • Ballet Group 10-12: GOLD (Candy Canes)
  • Ballet Solo 7-9:
    Silver: Bianca Van Houwelingen (My First Dance)
    Silver: Edrea Lim (Princess Florine)
    Bronze: Ang Jing Wen (My Little Dream)
  • Ballet Solo 10-12:
    Silver: Clarissa Tan (Paquita)
  • Ballet Solo 16-19:
    Silver: Elyn See (Gamzatti)
  • Contemporary/Jazz Solo 16-19:
    Gold: Elyn See (Who Am I)

Get The Beat Singapore June 2017

  • Ballet Solo 8&U:
    1st Place: Edrea Lim (Princess Florine)
  • Ballet Solo 9&U:
    3rd Place: Edrea Lim (Paquita)
  • Ballet Solo 10&U:
    4th Place: Clarissa Tan (Paquita)
  • Ballet Solo 12&U:
    2nd Place: Melody Lock (Paquita)
    4th Place: Han Yijia (Paquita)
  • Ballet Solo 15+:
    4th Place: Loi Ly Shan (Paquita)
  • Ballet Group 10&U:
    2nd Place: Candy Canes
  • Gala Night:
    Petite Solo Runner Up: Edrea Lim (Princess Florine)

RAD Exams April 2017

  • 100% Distinctions & Merits

Dance Prix Indonesia April 2017

  • Junior A Category:
    Honourable mention & scholarship to Ena Ballet School in Japan: Han Yijia (Paquita)
    Finalists: Edrea Lim, Clarissa Tan
  • Junior B Category:
    Finalists: Samantha Lim, Melody Lock
  • Pre-Senior Category:
    Finalists: Elyn See, Loi Ly Shan
  • Contemporary Solo Category:
    Finalist: Elyn See
  • Ballet Group Category:
    3rd Place (Candy Canes)

Get The Beat Asia Finals September 2016

  • Ballet Solo 11&U:
    1st Place: Melody Lock (Giselle)
  • Ballet Solo 16&U:
    2nd Place: Elyn See (Kitri)
  • Ballet Solo 7&U:
    4th Place: Edrea Lim (Princess Florine)
  • Contemporary Trios 16&U:
    1st Place & Outstanding Choreography: Elyn See/Loi Ly Shan/Samantha Lim (Unheard Voices)
  • Contemporary Trios 12&U:
    2nd Place: Melody Lock/Han Yijia/Erika Siow (So Happy Together)
  • Contemporary Trios 12&U:
    3rd Place: Georgina Uden/Han Yijia/Joanna Boroh (In Between)

Asian Grand Prix IBC August 2016

  • Pre-Competitive 3 Category:
    Finalist: Melody Lock (Giselle)
  • Pre-Competitive 3 Category:
    Semi-Finalist: Han Yijia (Cupid)
  • Pre-Competitive 1 Category:
    Participation: Edrea Lim (Princess Florine)

Get The Beat Singapore June 2016

  • Ballet Solo 12&U:
    1st Place: Melody Lock (Giselle)
  • Ballet Solo 16&U:
    3rd Place: Elyn See (Kitri)
  • Ballet Solo 8&U:
    5th Place: Edrea Lim (Princess Florine)
  • Contemporary Trios 16&U:
    1st Place: Elyn See/Loi Ly Shan/Samantha Lim (Unheard Voices)
  • Contemporary Trios 12&U:
    1st Place: Georgina Uden/Han Yijia/Joanna Boroh (In Between)
  • Contemporary Trios 12&U:
    2nd Place: Melody Lock/Han Yijia/Erika Siow (So Happy Together)

RAD Exams April 2016

  • 100% Distinctions

RAD Vocational Exams September 2015

  • 100% Distinctions

Asian Grand Prix IBC August 2015

  • Pre-Junior Category:
    5th Place: Melody Lock (Princess Florine)
    Finalist: Han Yijia (Cupid)
  • Junior B Category:
    Competitor: Elyn See (La Fille Mal Gardée/Flames of Paris)

Get The Beat Singapore June 2015

  • Ballet Solo 10&U:
    1st Place: Melody Lock (Princess Florine)